nemá autorské práva.
Autormi štúdií sú mimovládna organizácia Centrum pre jadrovú bezpečnosť (CENS) a auditorská spoločnosť Deloitte and Touche. Ministerstvo za každú zaplatilo podľa dostupných informácií do 200-tisíc korún a minister Pavol Rusko sa na ne odvoláva pri zdôvodňovaní dostavby elektrárne.
Ochranári sú presvedčení, že im ministerstvo malo štúdie poskytnúť, lebo boli platené zo štátnych peňazí. "Ak ministerstvo platilo za niečo, čo sa nedá sprístupniť verejnosti, tak je to veľmi zvláštne," myslí si hovorca Greenpeace Juraj Rizman.
Ministerstvo sa odvoláva na zmluvu a autorský zákon, podľa ktorého je možné dielo zverejniť iba so súhlasom zhotoviteľa. CENS aj Deloitte and Touche s tým podľa ministerstva nesúhlasili. "Štúdie boli iba predbežné a neanalyzovali výhodnosť či nevýhodnosť dostavby, ale zaoberali sa problematikou dostavby z pohľadu prístupového procesu do Európskej únie," píše sa v stanovisku ministerstva, ktoré poskytla hovorkyňa Dagmar Hlavatá.
Obe spoločnosti pre SME potvrdili, že postup ministerstva schvaľujú, hoci CENS sa nebráni zverejneniu analýzy. Greenpeace "by mal osloviť nás, lebo my sme vlastníkmi", povedala hovorkyňa CENS Martina Kobilicová. Ich štúdia vraj nehovorí o tom, či Mochovce dostavať, ale hlavne zvažuje vývoj budúcej energetickej situácie na Slovensku vzhľadom na Kjótsky protokol a emisie CO 2 .
Právnik združenia Občan a demokracia Peter Wilfling je presvedčený, že analýzy mali byť zverejnené. Odvoláva sa na Európsky dohovor o ľudských právach a v prípade dostavby Mochoviec podľa neho verejný záujem prevažuje nad autorskoprávnou ochranou diela. "Najmä vtedy, keď jedine oboznámenie sa s celým textom štúdií umožní posúdiť výhodnosť dostavby," povedal. Okrem toho si myslí, že informácie a myšlienky obsiahnuté v autorskom diele nie sú ani podľa autorského zákona chránené.